Terapia TECAR

Tecaris – charakterystyka trybów pracy

Tecaris – charakterystyka trybów pracy

Jakie tryby pracy posiada aparat Tecaris?

Aparat Tecaris przeznaczony do terapii prądem o częstotliwości radiowej umożliwia terapeucie pracę w dwóch trybach: pojemnościowym (CAP) oraz rezystancyjnym (RES). W jaki sposób wymienione tryby pracy wpływają na tkanki i organizm pacjenta?

WłaściwościTryb pojemnościowyTryb rezystancyjny
Elektroda aktywnaPokryta materiałem izolacyjnymWykonana ze stali nierdzewnej
Działanie termiczneCiepło wytwarzane jest w tkankach powierzchownychCiepło wytwarzane jest w głębszych warstwach tkanek, nie powodując działania w tkankach powierzchownych
Działanie na tkankiWpływ na tkanki, które zawierają dużo wody (elektrolity) i charakteryzują się dobrą przewodnością elektryczną (niską rezystancją) - mięśnie, układ limfatycznyWpływ na tkanki, które zawierają mało wody i charakteryzują się gorszą przewodnością elektryczną (dużą rezystancją) - kości, ścięgna, więzadła, chrząstki
Działanie na organizmPoprawa lokalnego krążenia płynów, rozluźnienie napiętych mięśni, przyspieszenie regeneracji komórekWywołanie efektów w stanach chorobowych, w których dochodzi do zwłóknienia lub zwyrodnienia tkanek

Tryb pojemnościowy

Elektroda pojemnościowa o średnicy 55 mm do terapii tecar

Podczas pracy w trybie pojemnościowym wykorzystywana jest elektroda czynna pokryta izolatorem (dielektrykiem), który oddziela metalową część elektrody od skóry tworząc jeden duży kondensator.

W tej sytuacji po jednej stronie znajduje się kondensator utworzony przez elektrodę pojemnościową, a po drugiej przewodnik rezystancyjny utworzony przez tkankę biologiczną i metalową elektrodę bierną, która zamyka obwód.

Większość efektów ma miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie elektrody czynnej, czyli tuż pod powierzchnią skóry oraz w głębiej położonych tkankach miękkich, które ze względu na większą zawartość wody (elektrolitów) mają dobre przewodnictwo.

Należą do nich przede wszystkim:

  • mięśnie
  • układ limfatyczny

Zabiegi w trybie pojemnościowym są bardziej wyspecjalizowane niż w trybie rezystancyjnym i pozwalają na łatwiejszą kontrolę obszaru poddawanego zabiegowi. W zależności od poziomu energii emitowanej przez aparat w obszarze zabiegowym mogą poprawić miejscową cyrkulację płynów, rozluźnić napięte mięśnie lub przyspieszyć regenerację komórek. Efekty te przygotowują tkanki do zabiegu w trybie rezystancyjnym.

Tryb rezystancyjny

Elektroda rezystancyjna o średnicy 70 mm do terapii tecar

W trybie rezystancyjnym efekty lecznicze zachodzą w tkankach o gorszej przewodności elektrycznej, nie wywołując skutków ubocznych w tkankach powierzchownych. Dzięki temu zabiegi w tym trybie lepiej sprawdzają się w stanach chorobowych, w których dochodzi do zwłóknienia lub zwyrodnienia tkanek.

W efekcie dostarczania energii do tkanek i oporu, jaki stawiają one jej przejściu, wytwarzane jest ciepło. Koncentracja ładunków elektrycznych, a co za tym idzie wywołanie oczekiwanego efektu biologicznego, występuje w miejscach największego oporu prądu np. w tkance kostnej, która znajduje się pomiędzy elektrodą czynną a elektrodą bierną.

Taki sam efekt wystąpi również w innych tkankach o dużym oporze elektrycznym i małej zawartości wody jak ścięgna, rozścięgna, więzadła i chrząstki.

Aplikator IASTM KISS do terapii tecar

Tryb IASTM

 Tryb IASTM (Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization) to szczególny przypadek rezystancyjnego trybu pracy aparatu Tecaris. Aparat w trybie IASTM pozwala na kombinację terapii prądem o częstotliwości radiowej i terapii narzędziowej tkanek miękkich. Wykorzystywany jest do tego specjalnie zaprojektowany aplikator, którym wykonuje się ślizg po skórze pacjenta. Taka forma terapii wykorzystywana jest do diagnostyki tkanek miękkich oraz rozluźniania mięśniowo-powięziowego.

Terapia Tecar - efekty

W przypadku przyłożenia szybkozmiennego pola elektrycznego do układu biologicznego jakim jest ciało człowieka, powstają następujące rodzaje efektów:

  • mechaniczne: mikrokrążenie płynów
  • biologiczno-chemiczne: rozszerzenie naczyń krwionośnych
  • termiczne: wzrost temperatury tkanek

Terapia TECAR powoduje podgrzanie tkanek głębokich, zwiększenie głębokiego i powierzchniowego krążenia krwi, rozszerzenie naczyń krwionośnych, eliminację nadmiaru płynu i zwiększenie proliferacji komórek.

Artykuł

  1. Informator :) pisze:

    Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuję kanał RSS. Pozdrowienia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *